Historie Libčan

Obec Libčany je položena v krásném přírodním prostředí, obklopena lesy a zelení ovocných stromů. Leží 12 km západně od Hradce Králové a 5 km jižně od zámku Hrádek u Nechanic. Malíř Mikoláš Aleš údajně tuto ves pro její malebnou polohu nazval okřídleně Český Betlém. Prostor na němž se obec rozkládá, byl již v době předhistorické obydleným místem. To potvrzují nálezy kosterních hrobů z Únětické kultury v bývalém písníku „Na obci“ směrem na Želí.

Nejstarší historický písemný záznam o existenci Libčan pochází z roku 1073. Vesnice patřila opatovickému klášteru a je v jeho archivech uváděna daty 1251, 1352 a 1374. V letech 1541-1547 přešly Libčany do majetku města Hradce Králové. Pro vzpouru proti Ferdinandu I. však Hradec Libčany konfiskací ztratil.

Městského hejtmana vystřídal císařský starosta Jindřich Nejedlý a po něm přišli Strakové z Nedabylic, kteří vymřeli po přeslici. Od roku 1866 do r. 1929 vládli na libčanském panství Harrachové. Několikrát v historii byly Libčany vypleněny. Poprvé při potlačení povstání proti Ferdinandovi I. v roce 1547, podruhé po švédském vpádu roku 1642. Ani selské rebelie v roce 1775 se Libčanům nevyhnuly. Vzbouřený lid, aby pomstil svůj staletý útisk, zpustošil panský zámek. Jeden z vůdců povstání, Chvojka (o jehož křestní jméno Jan – Matěj se ještě vedou spory), je pochován na bývalém hřbitově u kostela Nanebevzetí Panny Marie.

K Libčanům patří i významní rodáci jako: národní umělec akademický malíř Vojtěch Sedláček, loutkář a loutkoherec Matěj Kopecký, výtvarník a učitel František Michálek (1896 – 1966), vynikající akvarelista, grafik, ilustrátor. Na mnoha obrazech zvěčnil Libčany a jejich okolí, ilustroval půvabnými dřevoryty několik knih pro mládež.

Další významné osobnosti, které v Libčanech žily a působily jsou: letech 1852 – 1860 působil v Libčanech pokrokový lékař Dr. František Cyril Kampelík, známý zakladatel venkovských záložen „Kampeliček“. Napsal mnoho spisů často vydávaných pod pseudonymem „Libčanský“. V bývalém pivovaře stála kolébka akademika Zdeňka Wirtha (1878 – 1961), historika umění a předního pracovníka památkové péče. Několik let navštěvoval zdejší školu a žil zde u svých pěstounů Jaroslav Durych, který později vyrostl ve významného spisovatele. Svoji první učitelskou štaci zde prožil básník Rudolf Medek. Na libčanské škole působil po většinu let svého života učitel a pozdější ředitel Josef Kozel – Hlinecký, vynikající metodik, elementarista. Pro děti napsal mnoho básní, písniček a dramatických scének. Některé vlastní verše sám zhudebnil. Literární příspěvky zveřejňoval ve slovníku Královéhradecko, který po nějaký čas také redigoval. V letech 1930 – 1965 působil v Libčanech vlastenecký kněz Antonín Marek, který si získal pro svou vzácnou povahu a hrdé vlastenectví oblibu spoluobčanů bez rozdílu politické a náboženské příslušnosti. Kulturní život v Libčanech v minulosti významně ovlivnila Újezdní beseda pod vedením Františka Michálka a divadelní spolek „TYL“, který pod vedením Karla Morávka a Jiřího Paukerta sehrál mnoho významných a hodnotných představení. Divadla se hrála zejména v přírodě u „Libušiny studánky“ za hostování herců Národního divadla v Praze. Činnost tohoto souboru pokračovala s menšími přestávkami až do roku 1983.

K obci Libčany také náleží osada Želí.