Lesní závod 2010

Lesní závod

     Letos již 9. rokem pořádalo v sobotu 8. května Myslivecké sdružení Libčanská Dubina spolu s obcí Libčany a Mikroregionem Urbanická brázda Lesní závod. Tato akce se již tradičně pořádá v okolních lesích. Tak jako v minulých letech i letos se na startu sešlo okolo stovky nadšených závodníků. Největší účast jako, již tradičně, měly předškolní děti. Ty se na soutěžní trasu, na které bylo 10 stanovišť s úkoly, vydaly se svými rodiči. Naší snahou je zapojit i takto malé a zvídavé děti do úkolů nejen sportovních, ale i vědomostních. Děti poznávají nejen byliny, stromy, savce, ale určují i plemena loveckých psů. Jejich snažení a touha vyhrát je obrovská. V cíli na ně čeká zlatá medaile, už jen proto, že celý závod absolvovaly, protože trať je vždy kolem dvou kilometrů dlouhá. Medaili by si určitě zasloužili i rodiče, kteří přibíhají do cíle a většina z nich je vyčerpaná více, než jejich malí závodníci.

     Další soutěžící skupinou jsou mladší žáci, kteří se na trať vydávají bez rodičovského dozoru. Trasu, o které si myslíme, že je "tentokrát" delší, proběhnou i se splněním disciplín za 20 minut. Tady už je hodnocení přísné a také pečlivě evidované a sledované. Ti nejzdatnější si odnesou pohár Mysliveckého sdružení Libčanská dubina a knihu o přírodě. Aby to bylo spravedlivé, jsou rozděleni  na dvě kategorie, dívky a chlapce.

     Nejtěžší závod mají starší žáci. Startují na myslivecké chalupě v Radostově a jejich trasa je dlouhá okolo 8 km. Úkoly, které plní také na deseti stanovištích, už jsou opravdu o dobrých znalostech nejen z přírodopisu, ale i z myslivosti. Čeká je lovecká kynologie, myslivecká mluva i zoologie, střelba, lukostřelba, přesun přes vodu za pomoci voru a lana atp.. I na tyto nejrychlejší a nejchytřejší dívky a chlapce čekají poháry. Každý účastník závodu si nakonec odnese nějaký dárek, nebo sladkou odměnu, protože všichni, kteří zdolají tento závod, si to opravdu zaslouží.

                                                                                     Jana Štěpánková