Informace o Azylovém domě pro matky s dětmi v Hradci Králové

V azylový dům je často prvním skutečným domovem
 
...děkujeme že jsme u vás mohli nějaký čas žít, moc si toho vážíme...máte srdíčko na správném místě... děkuji hlavně za sebe, protože pro mě byl největší dárek vidět zase svého syna ŠŤASTNÉHO. Podobné dopisy od maminek s poděkováním, plné vděčnosti a uznání nejsou v poštovní schránce Domova pro maminky s dětmi na Pouchově neobvyklé. V azylovém domě je totiž stále plno. Každoročně zde pomoc najde téměř 200 maminek a dětí z celého Královéhradeckého kraje. Maminky zde mnohdy vůbec poprvé zažívají atmosféru bezpečného a laskavého domova.
 
Přijdou zoufalé, nešťastné, v obavách o osud svůj i svých dětí. Všechny jsou nějak raněné. Chybí jim láska, rodina, pohlazení, partner je psychicky či fyzicky týral, trpěly kvůli jeho alkoholismu. Mají minimum finančních prostředků. Nemohou dětem dopřát. Hodně maminek z azylového domu bohužel neprožilo dětství vedle ideální matky. a tak pro ně není vždy snadné, zažít si běžné návyky, domácí činnosti a povinnosti, které jsou pro většinu z nás již normální.
Mnoho z nás má kolem sebe někoho, kdo mu v životě pomohl a pomůže. Ale ony ne. Nemají ke komu s dětmi jít, nemají nikoho, kdo by jim pomohl.
 
Domov pro maminky s dětmi je zařízení, kde je poskytovaná sociální služba azylový dům. Kromě možnosti přechodného ubytování se zde ženy učí se různým dovednostem jak pečovat o sebe, o své děti, jak fungovat, jako obyčejná starostlivá máma. Laskavé prostředí azylového domu je přivine do své náruče i s jejich dětmi a ony vědí, že na starosti a trápení již nejsou samy. Mnohé zde získají sebevědomí a naději, že život, který na ně čeká, zvládnou a že jim ukáže již snad tu vlídnější tvář.
 
V azylovém domě nenabízí rukodělné a terapeutické aktivity jen maminkám. Šanci trávit prima odpoledne a ještě k tomu se něčemu naučit mají i děti. Volnočasový klub Mariánek je pro ně otevřený od pondělí do pátku. Děti si odpoledne chodí hrát společenské hry, malují, vaří si dobroty, tancují, zpívají, mohou docházet do dramatického kroužku a smysluplně tak tráví volný čas. Ty nejmenší navštěvují předškolní výchovu. Každá máma se raduje z úspěchů svého dítěte. Stačí malý obrázek, nová básnička a hned je svět pro ni veselejší.
Děti jsou láska, naděje, budoucnost a pro každou maminku je důležité prožívat pocity pýchy a radosti ze svých dětí, což pro matky v azylovém domě platí dvojnásob.
 
I paní Alice zde nyní prožívá klidné období. Bydlí tu se třemi malými dětmi. Žila s alkoholikem. Její děti s ní zažívaly křik, výčitky, scény. Vždy toužila po harmonické rodině a vždy si chtěla užívat obyčejného rodinného štěstí. Takové prostředí našla zatím jen v azylovém domě. Zde chodí hrát divadlo, učí se šít, navštěvuje klub maminek. Její nejstarší holčička recitovala při nedávné besídce pro maminky krásnou básničku...
 
Více na www.charitahk.cz , kontakt na Domov pro matky s dětmi 495 490 947, 777 737 611.