Hradní havran

V obci Boharyně stávala tvrz - hrádek pánů Boharynských. Na tvrzi žil rytíř se svoji manželkou a malým synkem. Rytíř si ale nevážil svého sídla. Často jezdil do světa a účastnil se různých turnajů. Říkalo se mu „černý rytíř". Domů se vracel jen pro peníze. Jeho žena z toho byla velmi nešťastná. Jedinou útěchou jí byl její malý synek...

Ilustrace k pověsti Hradní havran

Jednou se vrátil rytíř ze světa velmi rozlobený. V turnajích se mu nedařilo, prohrál spoustu peněz. Na I všechny doma hartusil. Celá tvrz se před jeho hněvem chvěla. Jeho malý synek si tou dobou hrál na nádvoří. Běhal, výskal poskakoval. Rytíře to velmi rozzlobilo a zvolal: „Kéž se v havrana proměníš!"

V tu chvíli nad nádvořím zakroužil mladý havran. Po malém synkovi se v tu chvíli slehla zem. Nikdo ho od té doby neviděl.

Paní rytířka časem smutkem zemřela a rytíř z tvrze odjel a nikdy se již nevrátil. Říká se, že zahynul v boji a je pochován někde v cizině.

Boharynskou tvrz časem přepadl nepřítel a rozbořil ji. Zbyly po ní jen valy, nad kterými poletoval černý havran. I jeho jednoho dne našli lidé mrtvého v troskách tvrze.

Tomáš Tryzna, obrázek Jan Kohout