Děti vnímejte přírodu kolem nás - ekologický projekt

Svazky obcí Urbanická brázda, Nechanicko a Obce památkové zóny 1866 v období září 2007 – červen 2008 realizovaly za podpory Královéhradeckého kraje společný ekologický projekt pro děti ze svých základních a mateřských škol. Hlavním cílem projektu bylo rozšířit ekologické vzdělávání do všech školských zařízení v regionu. Projekt byl od počátku připravován za účasti zástupců školských zařízení a podle jejich požadavků byly pro děti připraveny různé aktivity.

Ve dnech 26.-27. května 2008 se v KD v Nechanicích uskutečnila akce „Včely a med“. Pan Tesař ze ZO Českého svazu včelařů Nechanice připravil dětem praktickou ukázku ze života včel – prohlídka úlu, včelařské pomůcky, stáčení a ochutnávka medu a prosklený úl s živými včelami. Paní Hronešová z Ekologického střediska Sever z Hradce Králové pak prostřednictvím plyšové včelky vysvětlila dětem důležitost včel v přírodě a různé zajímavosti z jejich života. Akce v Nechanicích se zúčastnilo 440 dětí ze 7 ZŠ a 10 MŠ z obcí Boharyně, Kratonohy, Lhota pod Libčany, Libčany, Nechanice, Osice, Praskačka, Roudnice, Stěžery a Těchlovice.

Obdobná akce, ovšem ve spolupráci se ZO Českého svazu včelařů Hradec Králové, se uskutečnila v pondělí 26. května v Bříze u včelaře pana Macháčka. Sem se přijelo seznámit se životem včel a výrobou medu celkem 200 dětí z 5 ZŠ a 3 MŠ obcí Dohalice, Hoříněves, Mžany a Všestary.

Ing. Jana Rejlová, koordinátorka projektu